Sağlıklı Hamburgerler

İçeriğine güvenebileceğiniz, besin değerleri kendiniz tarafından belirlenmiş kırmızı etin en lezzetli form bulduğu hamburger köftesi. Evet, hamburger bizim kokulu rüyamız değil. İçine koyacağımız malzemelere göre eğlenceli bir öğün olabilir.
Bir hamburgerin besin değeri nasıl hazırlandığı ve ne içerdiğine bağlı olarak önemli ölçüde farklılıklar gösterebilir. Bazı hamburgerler ondan sağlayacağınız kalori, yağ ve karbonhidrat miktarını yüksek miktarda değiştirebilecek olan birden fazla hamburger köftesi, ekstra füme et, peynir, soslar ve çeşniler içerir. Hamburger ekmeğini hamburgerinizden çıkartmak toplam kalori ve karbonhidrat içeriğini azaltmak için atmanız gereken ilk adımdır.
 
Hamburger ekmeği 2 normal dilim ekmekte bulunan kalori ve karbonhidrat miktarına eşit ölçüde değerler içerir. Örneğin, küçük hamburger ekmeği 117 kalori, 4 gr. Protein, 2gr. Yağ ve 21. gr. Karbonhidrat içerir. Bu küçük bir ekmeğin besin değerleri fakat bazı ekmekler bundan çokça büyüktür ve değerleri iki misli daha yüksektir. Eğer low-carb beslenme progrmına uyuyorsanız veya kan şekeri seviyenizi önemsiyorsanız hamburger ekmeğini çıkartmanız kan şekerinizin birden çok yükselmesini ve kilonuzu kontrol altında tutmanızı sağlar.85-100 gr. Hamburger köftesi, ortalama olarak 220- 307 kcal kalori, 23-31 gr. Protein, 15-20 gr. yağ ve sıfır karbonhidrat içerir. Tabiî ki köfte içine eklenecek olan kıyma çeşidi, yüksek fruktoz içerikli şuruplar, sebzeler, çeşniler ve katkı maddeleri besin değerlerini değiştireceği gibi hamburger köftenizin yararlı mı zararlı mı olacağına da karar verir.
Hamburgerinize ekleyeceğiniz çeşniler de besin değerlerine katkıda bulunur. Örneğin, 2 çorba kaşığı ketçap 38 kcal kalori, 1 gramdan az protein, 0 yağ ve 8 gr. karbonhidrat içerir. 1 dilim peynir 77 kcal. kalori, 6 gr. protein, 7 gr. yağ, 2 gram protein içerirken, ekleyeceğiniz yeşillik, soğan, domates gibi sebzeler çok düşük kalori, protein,yağ ve karbonhidrat eklemesine rağmen 1-3 gr. arası lif kazandırır.