Kaliteli Dönerin Püf Noktaları

Döner milli lezzetlerimizden en popüler olanlarından biridir. Türk mutfağını diğer mutfaklardan ayıran en önemli özelliklerden biri fast food sınıfına giren yiyeceklerin bile sağlıklı olması.
 Bunlara lahmacun ve döneri örnek olarak verebiliriz. Gideceğiniz her ülkede rastlayabileceğiniz döner dünya çapında bir nama sahip. Bu işin sırrı tabii ki dönerin o incecik dilimindeki saklı lezzet. 
 
Peki herkesin severek yediği, oldukça doyurucu olan dönerin en iyisini ayırt edebilmek için yeterli bilgiye sahip misiniz? Gelin iyi döneri ayırt etmenin yöntemlerine birlikte bakalım. 
 
Et dönerin rengine bakarak kalitesini ve pişme oranının kıvamında olup olmadığını anlayabilirsiniz. Piştikten sonra dönerin renginin açık kahverenginde olması gerekmektedir. Dönerde kullanılan etin de tabii ki yaprak etten yapılmış olması gerekmektedir. 
 
Tabi dönerin rengi de kokusu da inceliği de ideal düzeyde olursa olsun en önemli nokta etin doğru noktasının kullanılmasıdır. Hayvanın but kısmının bifteklik et hazırlanırken kullanılmasını göz önünde bulundurursak, but kısmından alınan et döner için en doğru bölüm olacaktır. 
 
Izgaradan ciğere her et pişirme tekniğine lezzet katan kuyruk yağı ise olmazsa olmazlardan. Kuyruk yağının kullanıldığı döner lezzetinin farkını da ilk ısırışta ortaya koyuyor. 
 
Dönerin aslında doğrudan et olduğunu göz önünde bulundurursanız, aslında yediğimiz şey saf et. Bu nedenle çok fazla baharatın konulduğu dönerlerde baharatlar et lezzetinin önüne geçer. Bu kadar baharatın konulmasının da zaten nedeni lezzetli olmayan dönerin tadını bastırmaktır. Bu nedenle çok baharat kullanılan döneri tercih etmemelisiniz. 
 
İyi pişmiş döneri ayrıt etmek için bir diğer ipucu ise etin suyunu içerisinde muhafaza edip etmemesine bakmaktır. İnce yaprak bir et olmasından kaynaklı dönerin pişerken hızla kuruması olasıdır. Eğer suyunu salmadan ve kurutmadan pişirilmiş döner yiyorsanız, bilin ki doğru yerdesiniz.