Pişirilip Paketlenmiş Et Döner ve Tavuk Döner Nasıl Uzun Süre Bozulmadan Kalabilmektedir?

Son yıllarda tüketici gruplarında hızlı yemek kültürünün yaygınlaşmasıyla kısa sürede hazırlanıp tüketilen gıda ürünleri daha cazip haline gelmiştir. Tüketici memnuniyetinin artışı, rekabet ortamında alternatiflerin de artışına bağlı hayvansal protein kaynağı olan pişmiş et ve tavuk dönere talep artmıştır. Dönerin üretimi aşamalarında riskler ve mikrobiyolojik bulaşmalar ölçülüp engellenerek teknoloji yardımıyla döner güvenilir
Pişmiş Et Döner ve Tavuk Dönerin Yükselen Grafiği
 
Son yıllarda tüketici gruplarında hızlı yemek kültürünün yaygınlaşmasıyla kısa sürede hazırlanıp tüketilen gıda ürünleri daha cazip haline gelmiştir. Tüketici memnuniyetinin artışı, rekabet ortamında alternatiflerin de artışına bağlı hayvansal protein kaynağı olan pişmiş et ve tavuk dönere talep artmıştır. Dönerin üretimi aşamalarında riskler ve mikrobiyolojik bulaşmalar ölçülüp engellenerek teknoloji yardımıyla döner güvenilir şekilde pakete girmeye başlamıştır. Özellikle son yüzyılda şekillenen hızlı ve kısa sürede yeme kültürü de döneri pakete koymada etkili olmuştur. Çünkü sağlıklı protein kaynağını tüketici en kısa sürede ve ucuz maliyette elde etme yoluna gitmiştir. Bu konunda damak tadına güvenen tüketici de paketli pişmiş et döner ve tavuk dönerde lezzet artışını tetiklemiştir.
 
Paketli Et Döner ve Tavuk Dönerin Korunması
 
Et ve tavuk dönerde zararlı mikrobiyal bulaşanları ve engelleri ortadan kaldırmak için ısıl işlem uygulanması önemlidir. Türk Gıda Kodeksi Et ve Et Ürünleri Tebliği patojen mikroorganizmaların ortadan kaldırılması amacıyla +72 derece merkezi sıcaklıkta pişirme işlemini hedef kabul etmiştir ve pişirme işlemi bu doğrultuda yapılmaktadır. Aynı zamanda bu uygulama vakum ambalajda ya da MAP (modifiye atmosfer basınç) küvet ambalajda ürünün raf ömrünü arttırmaktadır. Kullanılan ambalaj ürünlerinin gıda ile uyumu da ayrı bir önemli unsurdur. Bu nedenle pişmiş et döner ve tavuk döneri pakete almak da belirli bir maliyet ve çalışma gerektiren durum haline gelmiştir. Avrupa ülkeleri et döner ve tavuk döner gibi popüler ürünü pakete alma çalışmalarında farklı inovasyonlar geliştirmişlerdir.
 
Pişmiş Et Döner ve Tavuk Dönerin Paketteki Lezzeti
 
Paketlenmiş pişmiş et ve tavuk dönerde oksijen, nemin geçişi sınırlanırken aynı zamanda antimikrobiyal aktivite sağlanarak gıdaların raf ömrü artmaktadır. Modifiye atmosfer paketleme (MAP) teknikleri (+4 derecede) dönerde yağ oksidasyonunu en düşük seviyeye seviyeye çekerek etin doğal yapı ve tekstürünü korumaktadır. Tüketicide tekrar tava, mikrodalga ve fırında ısıtma işlemine tabi tutulan et döner ve tavuk döner bu işlem sonucuna da aynı zamanda lezzet kaybına uğramaması gerekmektedir.

Diğer blog-title

Tadım Blog ile Bizim ve Gıda Sektörü Hakkında Güncel Gelişmelerden Haberdar Olun… Tadım lezzetten Gelir Adım